مسیر اجرایی بیمار در زمان پذیرش و ترخیص

مسیر اجرایی بیمار در زمان پذیرش و ترخیص

مسیر اجرایی برای بیمار در زمان پذیرش 

 1. بیمار به بخش مراجعه می کند (بیماران جراحی به بخش جراحی، بیماران تحت نظر به بخش داخلی، اطفال، CCU و بیماران زنان، زایمان به بخش زنان) و دستور بستری خود را به مسئول شیفت ارائه می دهد.
 2. پس از انجام مقدمات کار، بیمار در بخش مستقر می شود و یکی از همراهان جهت تشکیل پرونده  به واحد پذیرش واقع طبقه دوم مراجعه می کند .
 3. پس از انجام امورات مربوط به پذیرش بستری بیمار، همراه بیمار باید به واحد داروخانه مراجعه و دارو و لوازم مصرفی بیمار را دریافت کرده و به بخش تحویل نماید .

در مرحله ی تشکیل پرونده بیمار- لزوماً یکی از بستگان درجه یک بیمار- به نکات بسیار مهم ذیل باید ترجه داشته باشد :

 • شناسنامه یا کارت ملی بیمار را آماده داشته باشد . (به ویژه بیماران زایمانی)
 • دفرتچه بیمه بیمار را باید آماده داشته باشد.
 • برای استفاده از تسهیلات بیمه ای دفترچه بیمار باید دارای عکس و تاریخ اعتبار باشد .
 • چناچه بیمار تحت پوشش بیمه درمان  تکمیلی باشدبلافاصله باید برای انجام مراحل اداری اخذ معرفینامه به دفتر دبیرخانه مراجعه کنند .

 

مسیر اجرایی برای بیمار در زمان ترخیص 

 1. ثبت دستورات ترخیص توسط پزشک در پرونده 
 2. ثبت گزارش پرستاری توسط پرستاردر پرونده 
 3. ارسال پرونده از بخش به واحد داروخانه 
 4. ارسال پرونده از واحد داروخانه به آزمایشگاه 
 5. ارسال پرونده از واحد آزمایشگاه به واحد ترخیص 
 6. اعلام کردن نام بیمار از طریق بیمارستان 

اجرای این مراحل، بسته به میزان شلوغ بودن بخش های بالینی، بیش از یک ساعت به طول می انجامد، لذا خواهشمند است تا زمان اعلام کردن نام بیمار از طریق بلندگوی بیمارستان، شکیبا باشید . این زمان، فرصت مناسبی برای کامل کفرم های نظر سنجی موجود در سالن های بخش ها است. 

چنانچه بیمار قبل از ترخیص به هر دلیلی موفق به ارائه “برگه معرفی نامه” بیمه ای خود نشود . لازم است به میزان کافی وجه به صورت علی الحساب در صندوق بیمارستان به ودیعه گذارد. تسویه حساب قطعی بیمار منوط به ارائه معرفینامه های بیمه ای ( بیمه پایه – بیمه تکمیلی ) خواهد بود . 

برای بیمارانی که به میل شخصی بیمارستان را ترک کنند فرم های مخصوص با عنوان فرم رضایت شخصی در ایستگاه پرستاری بخش گذاشته شده است . از این بیماران تقاضا می گردد ضرورتا فرم یاد شده را به دقت تکمیل نمایند و به پرسنل بالینی تحویل دهند . لازم به ذکر است که تیم پزشکی و بیمارستان، هیچ گونه مسئولیتی را در قبال عواقب ترک بیمارستان به میل شخصی عهده دار نمی باشد . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *